Diagnostyka obrazowa – tomografia komputerowa

Kategorie: Wellness

Czasami jest tak, że lekarz do postawienia prawidłowej diagnozy, potrzebuje większej ilości informacji, niż byliśmy w stanie mu do tej pory zapewnić. Wówczas może się okazać, że niezbędne będzie przeprowadzenie badania, które pozwoli mu, całościowo spojrzeć na nasz organizm i sprawdzić różne jego aspekty. W takich przypadkach może sprawdzić się tomografia komputerowa. Jest ona bardzo dokładna, dlatego jeśli zachodzi taka potrzeba, to powinniśmy jej się poddać bez najmniejszych obaw.

Na czym ona polega?

Jeżeli zastanawiamy się, na czym polega tomografia komputerowa, to powinniśmy wiedzieć, że jest to badanie, które korzysta z fal rentgenowskich, aby móc przekazać obraz narządów wewnętrznych pacjenta. Świetnie sprawdza się, jeśli chcemy sprawdzić: centralny układ nerwowy, narządy klatki piersiowej i jamy brzusznej, czy układ kostno-szkieletowy. Warto wiedzieć, że samo badanie musi być zlecone przez lekarza, a jego pierwszą oceną zajmuje się radiolog. Podczas badania leży się na specjalnym stole, który wjeżdża do aparatury. Trzeba pamiętać o zdjęciu wszelkich metalowych rzeczy i nieruchomym leżeniu.

Mamy natychmiastowe wyniki

Warto wiedzieć, że tomograf komputerowy bardzo często wykorzystywany jest w pilnych przypadkach. Jeśli doszło do krwotoku wewnętrznego, do urazów głowy czy kręgosłupa, czy wtedy, gdy należy sprawdzić jamę brzuszną. Badanie to odbywa się szybko, a jednocześnie jest niezwykle dokładne, dzięki czemu lekarz otrzymuje rzetelny obraz tego, co dzieje się w naszym organizmie i może wówczas podjąć odpowiednie działania, ratujące życie.

Co jeszcze musimy wiedzieć?

Jeśli mamy udać się na pierwsza badanie tomografią komputerową, to powinniśmy wiedzieć, że promienie rentgenowskie, które wówczas są stosowane, dzięki nowoczesnej aparaturze zostały ograniczone do minimum. Co więcej, takie badanie pozwala na obejrzenie różnych struktur organizmu pod dowolnym kątem, co pomaga w postawieniu odpowiedniej diagnozy. Samo badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne, a więc spokojnie możemy się mu poddać niczym się nie martwiąc. Bo chociaż wjedziemy do specjalnej tuby, to jednak cały czas będziemy w kontakcie z lekarzem i operatorem maszyny, którzy będą mogli się z nami kontaktować przez specjalny interkom. Badanie tomografem komputerowym jest często niezbędne przy różnego rodzaju urazach. Dzięki jego dokładności i szybkości wykonania, istnieje szansa, że lekarz nie tylko będzie działał szybko, ale także dokładnie będzie wiedział, gdzie znajduje się źródło problemu i jak należy je usunąć.