Sposoby ochrony głowy podczas prac – hełmy ochronne i kaski

Kategorie: Wellness

Podczas wykonywania różnego rodzaju prac, możemy być narażeni na urazy głowy. Chodzi tutaj o niebezpieczeństwo uderzenia w jakieś wystające elementy, albo takie związane ze spadającym z góry przedmiotem. To powoduje, że podczas prac na budowie, w kopalniach czy na wysokościach, niezbędne jest noszenie odpowiedniego nakrycia głowy. Takiego, które z jednej strony da nam odpowiednią ochronę, a z drugiej strony będzie się mocno trzymało naszej głowy, dzięki czemu będziemy wiedzieli, że nie spadnie nam ono podczas pracy. Na co więc powinniśmy się zdecydować, na hełm czy kask ochronny?

Jak to wygląda?

Powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że w nazewnictwie BHP nie ma czegoś takiego jak kask ochronny. Prawidłowa nazwa to hełm ochronny. Co więcej, specjalne przepisy dokładnie określają, jaką wytrzymałość ma mieć taki hełm ochronny, z jakiego materiału ma być wykonany i jakie normy ma spełniać. Kask ochronny to bardziej nazwa potoczna, jednak zawsze warto się upewnić, czy produkt ukrywający się pod tą nazwą posiada niezbędne normy. Jeśli tak jest, to nie mamy się czego obawiać, wówczas nie będzie miało znaczenia czy używamy produktu o nazwie hełm ochronny czy kask ochronny, bo praktycznie będzie to jedno i to samo, różniące się tylko nazwą. Jeżeli jednak okaże się, że produkt o nazwie kask ochronny, nie spełnia narzuconych norm, to z pewnością nie powinniśmy z niego korzystać.

Rodzaj zapięcia

Warto wiedzieć, że hełmy ochronne mogą być zapinane na dwa lub na cztery. Od rodzaju i ilości tych zapięć, będzie zależało to, na ile mocno będzie się on trzymał na naszej głowie. Czy podczas schylania się nie będzie nam się przesuwał, co mogłoby prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Dlatego też, tak ważne jest to, abyśmy mieli pewność, że decydując się na konkretny hełm ochronny, faktycznie wybieramy dla siebie to co najlepsze i co zapewni nam odpowiednią ochronę podczas pracy. Warto dopilnować, aby elementy chroniące naszą głowę były wykonane z jak najlepszych materiałów. To będzie oznaczało, że będą one posiadały odpowiednie atesty i certyfikaty. Im lepszej jakości będzie dany produkt, tym większa będzie szansa, że spełni on swoje zadanie, gdyby w czasie wykonywanej przez nas pracy doszło do jakiegoś wypadku. Dlatego nie możemy wybierać obojętnie czego.