Rodzaje ornatów liturgicznych

Kategorie: Moda

Tak jak większość ludzi w pracy ma określony strój, który musi wówczas zakładać, tak też kapłani podczas odprawiania liturgii mają na sobie odpowiednie ubranie, które podkreśla ważność tego momentu i pozwala go oddzielić od takiego codziennego stroju, który noszony jest przez księdza. Dlatego też warto wiedzieć, że podczas sprawowania liturgii kapłani mają założony ornat, który ma symbolizować ofiarę krzyżową Chrystusa, jak i ciężar służby Bożej. Dawniej był on prostym płaszczem rzymskim, który był używany podczas niepogody czy w podróży. Z biegiem czasu przyjmował nie tylko różne kroje, ale również był mocno zdobiony zarówno krzyżem, jak i scenami z życia Jezusa, Matki Bożej czy różnych świętych. Obecnie odchodzi się od mocno zdobionych ornatów, raczej są one delikatne, tak aby nie odciągały uwagi modlących się od tego co najważniejsze, żeby nie skupiali się oni na wyglądzie samego ornatu. Warto mieć świadomość, że to, jaki konkretnie ornat ma na sobie kapłan w danym dniu, będzie zależało od okresu liturgicznego, jak również od konkretnego dnia. Ornaty mają różne kolory, a to oznacza, że warto mieć świadomość, kiedy, który z nich jest nakładany.

Podstawowa wiedza o ornatach liturgicznych

Nawet jeśli nie jesteśmy zbyt wierzący, warto mieć świadomość, że ornaty występują w różnych kolorach, bo jednak jakąś wiedzę religijną warto posiadać.

Dlatego powinniśmy mieć świadomość, że są ornaty białe, które kapłan zakłada w okresie Wielkanocy i Bożego Narodzenia, w święta związane ze wspomnieniem Chrystusa Pana, jak i na Wszystkich Świętych. Bardzo często takie białe ornaty zakładane są również w święta, które wspominają najświętszą Maryję Pannę, jednak wówczas zazwyczaj mają dodatkowo niebieskie elementy, które są ich zdobieniami. Co może zaskakiwać, to niejednokrotnie biały ornat wykorzystywany jest również podczas pogrzebów dzieci, co ma symbolizować ich niewinność i czystość. Mamy również ornaty w kolorze czerwonym, które używane są podczas Niedzieli Palmowej, Wielkiego Piątku, jak i w niedzielę Zesłania Ducha Świętego. Ornat w tym kolorze zakłada się również w dni będące wspomnieniem męczenników. Możemy się z nimi również spotkać podczas mszy pogrzebowej za zmarłego papieża.

Jakie jeszcze kolory ornatów?

Jednym z najczęściej kojarzonych kolorów jakie może mieć ornat, jest z pewnością kolor zielony. To dlatego, że jest on wykorzystywany w tak zwane niedziele zwykłe, a więc przez większość roku.

Wielu ludzi nie będzie miało również problemu z tym, aby powiedzieć, że ornaty występują również w kolorze fioletowym, ponieważ to taki ornat zakładany jest obecnie przez księdza podczas pogrzebu. Dawniej zakładano też ornat w kolorze czarnym, chociaż teraz raczej nie jest on używany, bo został zastąpiony kolorem fioletowym. No i oczywiście trzeba również powiedzieć, że wśród ornatów występuje również ten w kolorze różowym. Jest on zakładany jedynie w III niedzielę Adwentu i IV Wielkiego Postu, jako rozjaśnienie koloru fioletowego, co ma oznaczać czas pokuty, ale też radosnego oczekiwania na powtórne przyjście Chrystusa. Musimy więc mieć świadomość, że kolor ornatu ma ogromne znaczenie i wskazuje nam nie tylko na okres liturgiczny, ale również na to, z jakiego powodu sprawowana jest msza, albo w czyje wspomnienie. Warto posiadać taką podstawową wiedzę, bo wówczas nie będziemy zaskoczeni widząc księdza w ornacie różowym czy nawet złotym, który jest uniwersalny i może być zakładany zamiast ornatów w innym kolorze, poza tym fioletowym. Zobaczmy jak wyglądają takie ornaty i jakie mają kolory. Warto także popatrzeć jak się prezentowały kiedyś, o ile bardziej były zdobione, tak abyśmy mogli powiedzieć, czym współczesne ornaty różnią się od tych, które mają już kilkaset lat.

Możemy być czasami zaskoczeni tym, jakie miały wówczas kroje i zdobienia.