Objawy niedoboru jodu

Kategorie: Wellness

Z pewnością wielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że pierwiastek jod można spotkać nad morzem. Z resztą, nie raz możemy się spotkać z określeniem, że ktoś jedzie nad morze właśnie po to, aby nawdychać się jodu, który dobrze działa na funkcjonowanie naszego organizmu, a zwłaszcza jednego jego organu. Dlatego też, im więcej będziemy wiedzieli na jego temat, tym większa będzie szansa, że będziemy potrafili zadbać o jego odpowiedni poziom, a co się z tym wiąże, o nasz organizm.

Na co ma wpływ?

Przede wszystkim musimy sobie zdawać sprawę z tego, że jod ma wpływ na prawidłowe działanie naszej tarczycy. To właśnie jego niedobór, albo nadmiar mogą powodować, że będziemy mieli problemy z jej nadczynnością, albo niedoczynnością. Oczywiście jeśli jesteśmy nad morzem, to uzupełniamy ten pierwiastek podczas jego wdychania, jednak w pozostałych częściach kraju, już nie możemy na to liczyć. Dlatego też, tak ważne jest to, abyśmy jod dostarczali drogą pokarmową, wraz z tym co spożywamy.

Na co ma wpływ

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że odpowiedni poziom jodu ma duży wpływ na pracę naszego mózgu. Już w czasie ciąży stymuluje jego rozwój, a u osób starszych pobudza go do większej pracy, wpływając na zapamiętywanie i koncentrację. Do tego pozytywnie wpływa na pracę takich narządów jak serce, wątroba i narządów płciowych. Poza tym, nie możemy też zapominać, że to właśnie odpowiednia ilość jodu ma pozytywny wpływ na kości.

Co z niedoborem?

Ponieważ większość ludzi nie ma możliwości wdychania jodu w odpowiednich dawkach, muszą go oni dostarczać wraz z jedzeniem, chociażby ryb. W przeciwnym razie może dojść do pojawienia się jego niedoborów, a to z kolei będzie prowadziło do problemów z tarczycą. W okresie ciąży może powodować nawet poronienia. U osób dorosłych może dojść do niedoczynności tarczycy, a to z kolei będzie powodować ospałość, zmęczenie i problemy z normalnym funkcjonowaniem. Bardzo ważne jest to, abyśmy utrzymywali prawidłowy poziom jodu. Jeśli nie możemy tego zrobić za pomocą jedzenia, to zawsze warto się udać do lekarza, aby przepisał nam on odpowiednie leki. Jednak najpierw będzie musiał wykonać odpowiednie badania, tak aby mógł dobrać dla nas prawidłową dawkę. Bo jodu nie może być za mało, ale także nie może go być za dużo. Nie mniej, musimy dopilnować, aby był on w naszym organizmie w odpowiedniej ilości, bo wówczas będziemy się czuli naprawdę dobrze i będziemy mieli siły na wykonywanie codziennych obowiązków. Im szybciej więc dostrzeżemy, że mamy niedobory jodu, tym szybciej sobie pomożemy.