Medycyna estetyczna i jej znaczenie w dzisiejszym świecie są niezwykle ważne. Na ogół kojarzona bardzo negatywnie, dziś okazuje się, że jej zabiegi nie są jedynie dedykowane drastycznym zmianom wyglądu, ale także poprawieniu jakości skóry. Świetnym przykładem tego typu zabiegów jest chociażby mezoterapia igłowa. Jeden z najczęściej wybieranych przez pacjentów sposobów na to, by dostarczyć skórze szereg substancji odżywczych, które w efekcie wpływają na lepszy wygląd. Do tych substancji zalicza się witaminy, aminokwasy i inne mikroelementy, które są przekazywane przy użyciu kwasu hialuronowego w oparciu o metodę wspomnianej w temacie mezoterapii igłowej.
dzięki którym potrzebne składniki trafiają bezpośrednio tam, gdzie są potrzebne. Cała skuteczność tkwi w pokonywaniu bariery naskórkowej w szybki sposób, dzięki czemu substancje kierowane są bezpośrednio do skóry właściwej i tam mają okazję działać i przekazywać swoje rewitalizujące działanie. Mezoterapia igłowa opiera się na dwóch głównych mechanizmach działania. Pierwszy z nich odnosi się do substancji aktywnych, które trafiają bezpośrednio w dedykowane miejsca skóry właściwej. Natomiast drugi mechanizm to gojenie się skóry w sposób samodzielny, a tym samym ogniskowy. Można zobrazować to za pomocą oddziaływania pracy skórek na sąsiadujące, dzięki czemu dochodzi do samoregeneracji, bez potrzeby dodatkowych, specjalistycznych działań.
Na wybrany fragment skóry (najczęściej twarz) aplikuje się niewielkie ilości substancji odżywczych w małych odległościach. Takich miejsc jest dziesiątki i pomimo pojawienia się niewielkich wypukleń po zabiegu, znikają one po kilku godzinach gojenia. Jest to naturalny proces, podczas którego składniki aktywne wchłaniają się do skóry i zaczynają na nią oddziaływać. Pomimo tego, że zabieg wykonuje się najczęściej na skórze, świetnie sprawdza się także na innych partiach ciała: dekolt, szyja, dłonie, czyli wszędzie tam, gdzie szybko utracana jest pożądana elastyczność i świetny wygląd.
Efekty zabiegu są niemal natychmiastowe, zwłaszcza jeżeli są one powtarzane w określonych odstępach czasu. Należą do nich przede wszystkim: gruntowne nawilżenie skóry, poprawa jej gęstości, kolorytu, a także zapobieganie starzeniu i ogólne wrażenie odmłodzenia. Najlepszą poprawę zauważa się po sześciu zabiegach, lecz aby móc się cieszyć efektami na dłużej, należy ją stale powtarzać.