Maski i półmaski ochronne do pracy

Kategorie: Wellness

Odzież robocza powinna być dopasowana do wykonywanej przez nas pracy. Jednak zawsze powinny mieć one wspólną cechę, być wykonane z jak najlepszych materiałów i prezentować jak najlepszą jakość. Chociaż dotyczy to każdej odzieży ochronnej, to jednak trzeba pamiętać, że w niektórych przypadkach ma ona chronić nas przed chorobami i poważnymi problemami zdrowotnymi, mogącymi prowadzić nawet do śmierci. W przypadku tego typu elementów, tym ważniejsze jest ich odpowiednie dobranie i dopilnowanie, aby były jak najwyższej jakości. Takimi elementami są z pewnością różnego rodzaju maski i półmaski ochronne, niezbędne w niektórych zawodach.

Maska czy półmaska?

Jeżeli mamy wybrać odzież ochronną, to możemy być zaskoczeni ich ogromną ilością, rodzajami, typami i wyglądem. To oznacza, że warto się z nimi zapoznać bliżej, tak aby mieć pewność, że faktycznie wybierzemy te propozycje, które najlepiej będą sprawdzały się na danym stanowisku pracy. Możemy więc wybrać maski, które są całkowicie zabudowane, to oznacza, że nie tylko będą zakrywały nasze usta umożliwiając nam oddychanie przez specjalne filtry, ale również odpowiednio będą zakryte nasze oczy i czoło. To daje nam gwarancję, że cała twarz będzie chroniona. Z drugiej strony mamy półmaski ochronne, które osłaniają tylko usta i posiadają odpowiednie filtry, jednak naszych oczu już nie chronią. Czy to oznacza, że półmaski są gorsze? Nie, one po prostu mogą się przydać na innych stanowiskach niż pełne maski.

Jakie przeznaczenie?

Maski ochronne możemy wykorzystać w pracy, gdzie będziemy np. rozpylać farbę, z jednej strony nie będziemy musieli wdychać jej oparów, z drugiej będziemy mieli pewność, że nic nam nie wpadnie do oka, że podczas jej rozpylania nie będziemy mieli brudnej twarzy. Z kolei półmaski ochronne świetnie sprawdzą się w miejscach, gdzie niebezpieczne może być dla nas wdychanie jakiegoś zapachu, ale jednocześnie nie zagraża to naszym oczom. Tak jak chociażby smog, powinniśmy przed nim chronić nasze płuca, a więc zasłaniać nos i usta, ale jednocześnie nic się nie stanie, jeśli nie będziemy mieli zakrytych oczu. Warto się przyjrzeć, jak prezentują się konkretne maski i półmaski ochronne. Przemyśleć, które z nich będą bardziej odpowiadały zakresowi naszej pracy, czy konieczna jest ochrona całej twarzy, czy wystarczy, że zasłonimy tylko usta i nos. Im więcej różnych możliwości weźmiemy pod uwagę, tym większa będzie szansa, że wybierzemy nie tylko produkt, który będzie nas chronił, ale także taki, w którym wygodnie będzie nam się pracowało.