Kto może a kto nie może nosić alby liturgiczne?

Kategorie: Moda

Są stroje, które mogą nosić wszyscy i takie, które mogą nosić tylko określone osoby. Co więcej, niektóre z nich można zakładać tylko w konkretnych, ściśle określonych sytuacjach, a to oznacza, że powinniśmy na ten temat posiadać jak największą wiedzę, abyśmy mieli pewność, że postąpimy tutaj dokładnie tak jak powinniśmy. Właśnie tak przedstawia się sprawa alb liturgicznych, które mogą być noszone tylko przez określone osoby i co więcej, w określonych sytuacjach. Są one związane z tym, co dzieje się w kościele, a co więcej, oferowane są one przez różne firmy i choć ogólny ich krój jest do siebie bardzo zbliżony, to jednak może się on różnić niewielkimi szczegółami.

Zwłaszcza jeśli będziemy mieli na myśli alby liturgiczne noszone przez dzieci, które przystępują do Pierwszej Komunii. Tutaj tak naprawdę mamy sporo różnych propozycji, a więc zanim przejdziemy do zakupu takich alb, powinniśmy się zastanowić, które z nich najbardziej nam się podobają.

Jakie są możliwości?

Przede wszystkim powinniśmy mieć świadomość, że alby liturgiczne są noszone przez kapłana i zakładane są na czas sprawowania mszy. Nie każdy musi sobie zdawać sprawę z tego, że taka alba liturgiczna znajduje się pod ornatem, ale tak właśnie jest i jeśli dokładnie się przyjrzymy temu, jak wygląda kapłan, niewątpliwie ją dostrzeżemy.

Dodatkowo można jeszcze powiedzieć, że jeśli chodzi o takie alby liturgiczne, to muszą one być białe i należy dokładać starań, aby cały czas prezentowały się one jak najlepiej, żeby nie były zniszczone. Dodatkowo warto powiedzieć, że takie alby liturgiczne niejednokrotnie mają lektorzy, którzy odpowiedzialni są za czytania, które odczytywane są podczas mszy świętej. Oni także powinni dopilnować, aby ich alby były czyste, odpowiednio wyprasowane, a jednocześnie trzeba dopilnować, żeby dobrze na nich pasowały, czyli nie mogą być za małe, nie mogą być za duże, bo wówczas osoba nosząca daną albę nie będzie się prezentowała w godny, a jednocześnie skromny sposób.

Oferta dla dzieci komunijnych

W wielu parafiach jest zwyczaj, że dzieci w dniu Pierwszej Komunii Świętej ubrane są właśnie w alby liturgiczne.

Chodzi o to, żeby wszyscy byli ubrani równo, żeby nikt się nie wyróżniał, żeby nie było porównywania, kto ma lepszy strój. Nie mniej warto wiedzieć, że takie alby liturgiczne mimo wszystko mogą się między sobą różnić. Czasami dla chłopców wykończone są peleryną, ale niejednokrotnie też posiadają kaptur. Czasem sięgają do kostek, a innym razem mogą sięgać jedynie do pasa, więc warto się upewnić, jakie alby liturgiczne noszą dzieci w naszej parafii.

Poza tym należy mieć świadomość, że również dla dziewczynek spotkamy się z różnymi propozycjami. Niektóre będą miały pelerynkę, inne kołnierz. Jedne będą miały emblemat naszyty, na innych trzeba będzie go naprasować. Dla dziewczynek poza samą albą oferowane są jeszcze rękawiczki, torebeczki, jak i narzuty, a więc warto się zastanowić, czy nam się to przyda czy jednak nie.

Taka alba liturgiczna posiada również sznurek, którym należy się przewiązać, aby mieć pewność, że będzie ona dobrze leżała. Warto zobaczyć jak prezentują się takie alby liturgiczne i w jakim kroju są nam oferowane. Wbrew pozorom tutaj także mamy kilka możliwości do wyboru, a to oznacza, że faktycznie powinniśmy się zastanowić, która z ofert najbardziej do nas przemawia. Co również ważne to fakt, że takie alby liturgiczne są oferowane w różnych cenach, a więc warto wziąć pod uwagę różne oferty, aby wybrać tą najlepszą.