Jakie potrawy możemy przygotować na wielkanocny stół?

Kategorie: Moda

Kiedy przygotowujemy się na przyjęcie gości z powodu urodzin czy rocznicy ślubu, to tak naprawdę mamy pełną dowolność, jeśli chodzi o przygotowywane potrawy. Możemy zrobić to co najbardziej lubimy, możemy zrobić ulubione potrawy naszych gości, albo całkowicie wszystkich zaskoczyć i wyszukać potrawy, których wcześniej nie robiliśmy, a które jakoś się wyróżniają spośród setek innych. Jednak kiedy przygotowujemy potrawy na święta, to nawet jeśli zrobimy coś swojego, to i tak powinniśmy dopilnować, aby na stole pojawiły się potrawy wielkanocne. Takie same, jakie pojawią się na wielu innych stołach. Warto się zastanowić, jakie potrawy wielkanocne każdego roku pojawiają się na naszym stole, a jeśli nie pamiętamy, to zawsze możemy poszukać przepisów w książce kucharskiej. Z łatwością je znajdziemy, ponieważ potrawy wielkanocne na polskich stołach w większości są takie same i co więcej, dokładnie tak samo przygotowywane.

Czy wiemy, które potrawy wielkanocne obowiązkowo muszą znaleźć się na stole?

Są takie potrawy wielkanocne, które od pokoleń się nie zmieniają i wielu ludzi nie potrafi sobie wyobrazić, aby mogło ich zabraknąć na tym stole. Oczywiście chodzi o potrawy wielkanocne, takie jak chociażby jajka. Mogą być one podawana w całości i w skorupce, aby każdy mógł sobie obrać, ale mogą być również podawane po obraniu i przecięciu na pół, a czasami jeszcze zamiast żółtek jest włożony specjalny farsz.

Oczywiście wielu ludzi zastanawiając się nad tym, jakie potrawy wielkanocne zrobić, od razu myśli o zupie żur, z jajkiem, kiełbasą i boczkiem, a jeszcze inni o sałatce jarzynowej. Dla wielu osób potrawy wielkanocne to także baranek przygotowany z masła, jak i pasztet. Oczywiście niektóre te potrawy wielkanocne mogą się różnić trochę smakiem, w zależności od tego, co konkretnie dodamy, ale ich główna baza jest taka sama.

Jakie jeszcze znamy potrawy wielkanocne?

Co zrozumiałe, potrawy wielkanocne to nie tylko te dania, które podajemy podczas śniadania czy obiadu. Wielkanocnego świętowania nie mogłoby być, gdyby na naszym stole zabrakło mazurka. Niektórzy go kupują, inni go samodzielnie pieką, ale zawsze musi być słodki i z dużą ilością dodatków. Oczywiście potrawy wielkanocne, to również świąteczna babka, która zazwyczaj jest okrągła, jak również w wielu domach sernik. Niejednokrotnie pojawiają się na naszym wielkanocnym stole również lukrowane i czekoladowe jajeczka, które cały czas mają nam przypominać o tym, co świętujemy. Czasami jeszcze można spotkać baranka z ciasta, a nawet zajączka.

Najważniejsze jest to, abyśmy wiedzieli jakie są potrawy wielkanocne, przygotowywali je na nasz stół i przekazywali tą tradycję naszym dzieciom. Koniecznie zobaczmy jakie potrawy wielkanocne powinny się znaleźć na naszym stole. Niektóre, takie jak biała kiełbasa, nie będą wymagały od nas wielkiego zaangażowania, bo kupimy je gotowe. Inne, takie jak żur czy sałatka jarzynowa, będą już wymagały większej ilości czasu i pracy, ale możemy go wykorzystać na rozmowy z rodziną. Co więcej, kiedy będziemy przygotowywali potrawy wielkanocne, warto włączyć do tego dzieci, pokazać im co robimy, powiedzieć dlaczego. Wówczas będzie istniała większa szansa, że kiedy już dorosną i założą własną rodzinę, będą wiedziały, jakie potrawy wielkanocne powinny się znaleźć w tym czasie na ich stole, a co się z tym wiąże, będziemy mogli być spokojni o to, że podtrzymają te tradycje. W końcu w większości przypadków potrawy wielkanocne nie są trudne do przygotowania. Nie musimy robić wszystkich, zawsze można wybrać kilka, najbardziej ulubionych przez całą rodzinę i to je przygotować na nasz wielkanocny stół. W końcu potrawy wielkanocne mają sprawiać przyjemność, a nie być powodem frustracji.