Jak wybrać bezpieczną antykoncepcją hormonalną?

Kategorie: Moda

Wiele się mówi o tym, że należy uprawiać bezpieczny seks, a więc taki, który z jednej strony nie naraża nas na zapadnięcie na różnego rodzaju choroby przenoszone drogą płciową, a z drugiej taki, który nie doprowadzi do pojawienia się dziecka, jeśli w tym momencie nie chcemy, aby się pojawiło. Jest wiele sposobów na to, aby uprawiać właśnie taki, bezpieczny seks, a jednym z nich z pewnością jest antykoncepcja hormonalna. Co ważne, o ile prezerwatywy stosowane są przez mężczyzn, o tyle w przypadku antykoncepcji hormonalnejmusi ją stosować kobieta. Oczywiście można korzystać z obydwóch tych zabezpieczeń, czyli mężczyzna pamięta o prezerwatywach, kobieta stosuje jeden ze sposobów wpływania na hormony, jeśli chcemy zwiększyć szanse na to, że nie dojdzie do zapłodnienia. Nie mniej, zawsze powinna być ona dobrana do danej kobiety, tak aby była dla niej jak najwygodniejsza, aby była pewność, że faktycznie będzie stosowana i co więcej, żeby wywoływała jak najmniej skutków ubocznych.

Antykoncepcja hormonalna, a wizyta u lekarza

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że jeśli planujemy stosować antykoncepcję hormonalną, to zawsze musi nam ją przepisać lekarz ginekolog. W pierwszej kolejności przeprowadzi on z nami bardzo dokładny wywiad, następnie przeprowadzi badanie i dopiero wówczas oceni, która antykoncepcja hormonalna najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku. Co więcej, nawet jeśli zaczniemy ją stosować, ale okaże się, że z jakiegoś powodu forma jej aplikowania, nie będzie nam odpowiadała, będziemy mogły udać się do lekarza, aby zmienił nam to co przepisał na coś innego. Ważne jest w tym wszystkim to, aby taka metoda zabezpieczenia nie tylko była skuteczna w swoim działaniu, ale również wygodna dla nas. Jeśli nie mamy nic przeciwko, aby każdego dnia, dokładnie o tej samej porze zażywać tabletkę, wiemy że będziemy o tym pamiętały, to wówczas jako antykoncepcja hormonalna, mogą nam zostać przepisane tabletki antykoncepcyjne.

Co jednak, jeśli obawiamy się, że zapomnimy je przyjąć, albo nie chcemy każdego dnia zaprzątać sobie tym głowy? Wówczas może nam być zaproponowane inne rozwiązanie.

Alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej

Jeśli potrzebna jest nam antykoncepcja hormonalna, ale nie chcemy przez cały czas o niej pamiętać, bo świadomość, co się może stać, jeśli raz o niej zapominamy jest dla nas zbyt stresująca, to warto wiedzieć, że może nam być zaproponowane inne rozwiązanie. Ginekolog może nam zaproponować plastry, które będziemy naklejały na łopatkę albo na ramię, a które stopniowo do naszej skóry będą uwalniały niezbędne substancje. Oczywiście będziemy musieli pamiętać, aby systematycznie je zmieniać, bo co kilka miesięcy będą przestawały działać. Jeśli nie chcemy, żeby było widać, że stosowana jest przez nas antykoncepcja hormonalna, możemy zdecydować się na takie rozwiązania, które będą bardzo skuteczne, ale jednocześnie też niewidoczne.

Mogą to być implanty podskórne, krążki dopochwowe, wkładki domaciczne, albo po prostu zastrzyki. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby była to metoda oferująca dużą skuteczność działania, która jednocześnie będzie dla nas najwygodniejsza w stosowaniu. Jeśli wybierzemy którąś z tych ostatnich, nie będziemy musieli pamiętać o codziennej aplikacji. Owszem, co jakiś czas, określony przez producenta, będziemy musiały pojawiać się na kolejny zastrzyk, albo wymianę wkładki czy krążka, jednak na co dzień, będziemy mogły zapomnieć o tym, że stosowana jest przez nas antykoncepcja hormonalna. Zaaplikujemy ją raz i będziemy mogły o niej przestać myśleć na długie tygodnie.

Warto zobaczyć jak to wszystko działa, jakie mamy propozycje i zastanowić się, które z proponowanych rozwiązań może być tym najlepszym dla nas. Może się wówczas okazać, że dobranie tego odpowiedniego będzie łatwiejsze niż myślałyśmy, pod warunkiem, że będziemy uczciwe w rozmowie z lekarzem.