Jeżeli nie jesteśmy związani z jakąś tematyką, to może się okazać, że wiele określeń będzie dla nas niezrozumiałych. Znowu jeśli dana tematyka jest nam bliska, to nie będziemy mieli problemów, aby powiedzieć co oznaczają poszczególne słowa. Dlatego też katolicy nie powinni mieć problemów z określeniem czym jest bielizna kielichowa. To te wszystkie materiały, które stanowią elementy związane z kielichem używanym podczas mszy. Może nas dziwić, że używamy tutaj określenia bielizna kielichowa, ale wzięło się ono z tego, że materiałem, który jest tutaj wykorzystywany jest białe płótno, a dodatkowo okrywa ono kielich.
Chociaż każdy katolik wie, jak wygląda taka bielizna kielichowa, to niekoniecznie każdy musi już wiedzieć, jak nazywają się jej poszczególne elementy i do czego one służą.
Warto wiedzieć, że na taką bieliznę kielichową składa się kilka elementów i każdy z nich ma ważną rolę do odegrania. Niczego nie może tutaj zabraknąć, wszystko musi być wykonane w odpowiedni sposób, a poszczególne elementy bielizny kielichowej muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów, z ogromną dbałością o szczegóły. Jeśli chodzi więc o taką bieliznę kielichową, to musimy wiedzieć, że mamy tutaj chociażby korporał, a więc niewielki kwadratowy obrus, który rozkładany jest na ołtarzu i na którym stawiany jest kielich, patena jak i cyborium. On jest również używany podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu.
Do tego wykorzystywana jest również palka, będąca usztywnionym, kwadratowym materiałem, który stosowany jest do przykrywania kielicha podczas mszy św. Dzięki niej wino jest chronione przed owadami i innymi zanieczyszczeniami, które mogłyby do niego wpaść. Uczestnicząc we mszy świętej z pewnością widzieliśmy jak kapłan myje ręce i wyciera je w niewielki ręczniczek. Jest on dość długi, a jednocześnie niezbyt szeroki. Ten ręczniczek również należy do bielizny kielichowej i nosi nazwę puryfikaterz.
Oczywiście wyżej wymienione elementy są niezwykle ważne, ale jednocześnie warto wiedzieć, że nie są one jedynymi, które stosowane są jako bielizna kielichowa. Zaliczyć do nich należy również welon. Jest to kwadratowy materiał, którym nakrywa się kielich przed rozpoczęciem liturgii. Jest on na tyle długi, że zwisa z kielicha, dzięki czemu go zakrywa. Ostatnim elementem bielizny kielichowej jest bursa.
Z jednej strony w tej sztywnej torebce przechowuje się złożony korporał, ale z drugiej niesie się w niej również Komunię Świętą do chorych. Wówczas kapłan lub szafarz mają bursę założoną na szyi, podtrzymują ją rękami na wysokości piersi, a każdy katolik widząc tak idącego kapłana czy szafarza powinien przyklęknąć, aby oddać cześć Ciału Pana Jezusa. Jest ona wykonana z tego samego materiału co ornaty, z zachowaniem licznych szczegółów. Jak widzimy jest sporo elementów, które składają się na bieliznę kielichową. Każdy z nich musi być wykonany z odpowiedniego materiału, z zachowaniem wielu wytycznych, jak również z dbałością o szczegóły, takie jak chociażby odpowiednie hafty.
To wszystko powoduje, że taka bielizna kielichowa jest nie tylko cenna, ale również kosztowna.