EKG wysiłkowe serca
EKG wysiłkowe serca
EKG wysiłkowe serca, jak sama nazwa wskazuje, jest badaniem, które ma za zadanie pokazać, w jaki sposób pracuje serce, gdy dodatkowo jest obciążone wysiłkiem fizycznym. Bardzo często decydują się na nie sportowcy, dla których ta kwestia jest niezwykle istotna i pozwala sprawdzić, czy sport jest dla nich odpowiedni i nie wpływa negatywnie na tak ważny narząd. Badanie polecane jest także wszystkim, którzy zmagają się z jakimikolwiek zaburzeniami rytmu serca, ale także osobom, które cierpią na chorobę wieńcową. Ostatnia wspomniana dolegliwość charakteryzuje się przewlekłym przebiegiem, a wszystko przez niedotlenienie mięśnia sercowego, co w efekcie prowadzić może do bardzo groźnych powikłań, np. niewydolności.
Próba wysiłkowa jest badaniem nieinwazyjnym.
Wykonywane jest najczęściej przy użyciu bieżni lub roweru stacjonarnego. Charakteryzuje się wieloetapowymi działaniami. Pierwszym z nich jest wykonanie standardowego EKG serca, które wskaże punkt odniesienia do pozostałych, zdobytych wyników w trakcie i po wysiłku. Drugi etap to rozpoczęcie próby wysiłkowej. Pacjent ma za zadanie zaznajomić się np. z bieżnią i nauczyć się po niej poruszać w komfortowy dla niego sposób. W tym momencie na klatkę piersiową trafia kilkanaście specjalistycznych elektrod, które zarejestrują pracę serca i będą podstawą do wyników. Ostatni etap badania to wysiłek o stopniowym charakterze. Pacjent zaczyna biegać na bieżni lub jeździć na rowerze, a stopień prędkości i dystansu zwiększa się w odpowiednim czasie, najczęściej są to około trzy minuty. Zarejestrowane wyniki po wysiłku, ale i wyjściowe są ze sobą konfrontowane, dzięki czemu lekarz zbiera i analizuje cenne informacje, które mogą oznaczać zarówno prawidłowość pracy serca w trakcie wysiłku, ale i również zaburzenia. Na końcu decyduje się o ewentualnym leczeniu, które już w przeciwieństwie do EKG wysiłkowego serca, musi być bardziej inwazyjne.
Kto nie może skorzystać z badania?
O ile EKG wysiłkowe serca uznawane jest za bardzo cenne i wartościowe badanie, nie każdy może się na nie zdecydować. Mowa o pacjentach, którzy w niedalekiej przeszłości mieli zawał lub cierpią na zaawansowaną niewydolność serca. Badania muszą odmówić sobie także ci, którzy mają zdiagnozowane wady serca oraz dusznicę. Należy wspomnieć, że podczas badania pacjent przez cały czas jest bacznie obserwowany przez specjalistyczne maszyny i lekarza. W razie wykazania jakichkolwiek nieprawidłowości może ono zostać przerwane. Dlatego tak ważne jest, by wykonywać je pod okiem specjalistów w tej dziedzinie.